Xbox Series X ve S İncelemesi: Microsoft’un Yeni Konsolları İyi Bir Değerdir. Bu yeterli mi?

Xbox Series X ve S İncelemesi: Microsoft’un Yeni Konsolları İyi Bir Değerdir. Bu yeterli mi?

Yedi yılın ardından, Microsoft Xbox ve Sony PlayStation oyun konsolları büyük yükseltmeler alıyor.

Şirketler yeni nesil konsollarını tatil alışverişi sezonu için tam zamanında piyasaya sürüyorlar. Microsoft Salı günü iki model yayınlayacak: Xbox Series X, 500 dolarlık sürüm ve 300 dolarlık düşük güçlü kardeşi Xbox Series S. Sony, önümüzdeki Perşembe günü 400 dolar ve 500 dolar karşılığında iki model halinde gelen PlayStation 5’i piyasaya sürecek.

Peki hangisini seçeceksin? Dışarıda birçok farklı oyuncu türü var, bu yüzden biz – uzun süredir PlayStation hayranı olan Brian X. Chen ve Xbox oynayarak büyüyen Mike Isaac – her ikisi de evlerimizde yeni konsolları test ettik.

Bu inceleme, yeni Xbox sistemlerine odaklanmaktadır. PlayStation 5 incelememiz bu hafta takip edecek.

BRIAN Merhaba Mike. Ülke bir sonraki başkanımızın oylarını toplarken, siz ve ben okuyucularımızın cüzdanlarıyla hangi yeni oyun konsoluna oy vereceklerine karar vermelerine yardımcı olmak için video oyunları oynuyoruz.

Son nesil konsollar için PlayStation 4, Xbox One’ın satışlarının iki katından fazla satışıyla sahip olunması gereken oyun cihazıydı. Şimdi insanlar, şık, dikdörtgen X Serisi ve S Serisi ile Xbox’ın kazanma sırası olup olmadığını merak ediyor.

Şimdiye kadarki izlenimleriniz neler?

MIKE Bir süredir Xbox sadık biriydim. Lisedeyken ilk Halo oyununun çıktığını hatırlıyorum. Zamanının en iyi atıcılarından biri olan oynanması gereken bir oyundu. Başarısı bir Xbox’a sahip olmayı bir öncelik haline getirdi.

Şimdi, yaklaşık 20 yıl sonra, Xbox Series X ve Series S ile aynı duyguyu hissetmiyorum. Genelde heyecanlandığım özel, yalnızca Xbox’a özgü bir oyun yok, biliyor musunuz?

BRIAN Well, Halo Infinite adlı yeni Halo oyununun, bu yeni Xbox sistemlerini pazarlamak için büyük lansman başlığı olması gerekiyordu. Oyunun yönetmeninin istifa etmesi ve projenin ertelenmesi büyük bir hayal kırıklığı .

MIKE Bu, özellikle PlayStation 4’ün son yedi yıldır pazara hakim olduğu Sony’ye rakip bir ürün piyasaya sürmeye çalışırken büyük ve göze çarpan bir eksiklik.

Şunu vereceğim: Donanım açısından, Series X’in Sony’nin yeni PlayStation’ına birçok benzerliği var. İkisi de oyunları geleneksel dönen sabit disk sürücülerden daha hızlı yükleyen bir depolama teknolojisi olan katı hal sürücüleri içerir.

BRIAN Yeni Xbox’lar ve PlayStation’larda, aydınlatma ve gölgelerin daha gerçekçi görünmesini sağlayan karmaşık bir grafik oluşturma işlemi olan “ışın izlemeyi” destekleyen grafik işlemcileri de var. Bu da çok daha iyi grafiklere dönüşür.

MIKE Xbox denetleyicisi, bir Xbox’ta alışkın olduğunuz klasik şeklini korur, ancak daha ince ve daha zariftir – yeni Xbox modellerinin daha zarif, minimalist tasarımıyla uyumludur.

Ama olay şu: Sistemler oldukça düz bir zemindeyse, teknoloji açısından, oyunun kendilerini çok daha önemli hale getiriyor.

BRIAN Katılıyorum. PlayStation ile karşılaştırıldığında donanım özellikleri açısından Xbox biraz daha iyi. Series X, indirilen oyunları tutmak için PlayStation 5’e göre yaklaşık yüzde 20 daha fazla depolama alanı içerir. Konsol, hacimli PlayStation 5’e göre bir eğlence merkezine sığması daha kolay olacak kompakt bir kuledir.

Ancak oynanacak öldürücü oyunlar olmadan bu kenar ihmal edilebilir. Şimdilik, o kadar zorlayıcı hiçbir şey yok. Lansman başlıkları arasında Assassin’s Creed: Valhalla, Gears Tactics ve Yakuza: Like a Dragon sayılabilir. Birkaç oyun başlatmayı denedim ve grafikler harika görünüyordu ve konsol hızlı geldi, ancak oyunlar bana çekici gelmiyordu.Xbox’ın hemen çekici satış noktası, insanların Netflix oyun olarak adlandırdığı Xbox Game Pass abonelik hizmetidir . Ayda 10 $ karşılığında, mevcut ve geçmiş Xbox nesilleri için düzinelerce oyuna erişebilirsiniz ve bu oyunların çoğu mükemmel. Final Fantasy XV, Mass Effect, the Witcher 3 ve daha fazlasını düşünün.

MIKE Evet, tamamen. İşte Xbox’ın gerçek bir avantajı olduğunu düşündüğüm yer: Muazzam Game Pass kütüphanesinin sadece bir kısmında bisiklet sürerek zaman geçirdim ve sevdiğim eski Xbox oyunlarının düşkün anıları arasında bir gezintiye çıkmak gibiydi. oynamak istiyordu ama asla zaman bulamadı.

BRIAN Bunun da ötesinde, yeni Xbox’lar, eski oyunlardaki grafiklerin modern yüksek çözünürlüklü televizyonlarımızda iyi görünmesini sağlayan olağanüstü bir iş çıkarıyor. Microsoft bunu Akıllı Teslimat olarak adlandırır : Xbox One için bir oyun satın alırsanız ancak sonunda Xbox Series X’e yükseltirseniz, Microsoft, Series X için optimize edilmiş sürümü otomatik olarak yükleyecektir.

MIKE Evet. Dün gece Batman: Arkham Knight’ı ve Fallout: New Vegas’ı indirdim – yıllardır düşünmediğim iki oyun – ve bunlara geri dönen bir patlama yaşadım. Batman oyununda grafik performansında ve tanımında bir artış olduğunu hemen fark edebildim ve düşük işlemci performansı nedeniyle mücadele sarsıntılı veya gecikmeli değildi.

Game Pass’i yeni bir açıdan değerlendirmemi sağladı. Belki eski oyunların birikimine erişebilirdim, ancak Series X veya Series S gibi yeni bir donanım parçası üzerinde çalıştırıldıklarında daha yeni, daha hızlı ve daha iyi hissedebilirlerdi .

BRIAN Final Fantasy XV’i indirdim ve Series X’te PlayStation 4’ümde olduğundan çok daha iyi görünüyordu ve daha yüksek kare hızıyla daha sorunsuz çalıştı. 20 yıl öncesinden Final Fantasy IX gibi oyunları bile indirdim. ve şaşırtıcı derecede iyi görünüyordu.

MIKE Yine de sorum şu: Yeni nesil bir konsolda 300 ila 500 $ arasında bir yere düşüyorsam, bunu eski oyunları oynamak için mi yapıyorum? Yoksa gelecek oyunlar hakkında daha fazla mı düşünüyordum?

BRIAN Eh, Microsoft bana Everwild ve As Dusk Falls gibi daha harika oyunların yolda olduğunu söyledi. Büyük ölçüde Halo’nun ertelenmesi sayesinde bu lansman başlıklarında “vay” faktörü yoktu.

Bununla birlikte, şimdi daha ucuz olan Xbox ile daha pahalı olan arasındaki farkları ortaya çıkarmak için iyi bir zaman.

En önemlisi, 500 $ ‘lık X Serisi daha yüksek grafik performansına sahip; oyunlar 4K çözünürlükte oynanabilir. 300 $ ‘lık S Serisi oyunları daha düşük çözünürlükte (yaklaşık 1080P) oynayabilir; daha ucuz konsol ayrıca X Serisinin yaklaşık yarısı kadar depolama alanına sahiptir.

Farkı hemen anlayabiliyordum: Her iki konsolda da bir nişancı olan Gears 5’i açtım ve televizyonumda aralarında geçiş yaptım. X Serisindeki Gears 5’teki grafikler kesinlikle daha net ve ayrıntılıydı.

MIKE Doğru. Yine de merak ediyorum. Düşük fiyatlı modelin birkaç yıl içinde teknolojik olarak önemsiz hale gelmesi konusunda endişelenmeli miyiz? Temel olarak, S Serisi’nin gelecekte büyük, grafik yoğun oyunları kaldıramayacağına dair herhangi bir belirti verdiler mi?

BRIAN Microsoft’a sordum ve şirket, oyun geliştiricilerinin aynı bilgi işlem mimarisini paylaştıkları için her iki konsol için de çözünürlükleri ölçeklendirmelerinin basit olması gerektiğini söyledi.

Microsoft’un Series S ile sıradan bir oyuncu türü hedeflediğini görebilirsiniz.Örneğin, birkaç kuruş tasarruf etmek isteyen ve en büyük oyun teknolojisine sahip olmayı umursamayan ebeveynler, muhtemelen bir Series S alacaklardır. çocuklarını ve Game Pass oyunlarını yükleyin. Bu büyük bir değer.

MIKE Evet, tamamen adil. Ve pazarın o kısmının gerçek ve önemli olduğunu düşünüyorum.

BRIAN Ancak konsol lansmanları ilk izlenimleri belirledi ve bu lansmandan aldığım ilk izlenim, PlayStation’ın bir kez daha bu nesil harika münhasır özelliklerin çoğuna sahip olacağı yönünde. Dolayısıyla, bir konsol seçen oyun meraklıları, Series X’in aksine PlayStation’a gidebilir.

MIKE Kabul ediyorum, sanırım haklısın.

BRIAN Bu hafta PlayStation hakkında söyleyecek daha çok şeyimiz olacak – inceleme ambargoları olarak bilinen bu tuhaf anlaşmalar sayesinde şu anda bu konsola ilişkin izlenimlerimizi paylaşmak Sony tarafından yasaklanmış durumda.

MIKE Onu dört gözle bekliyorum. Bu arada, bir sonraki Halo oyunu yayınlanana kadar günleri saymaya başlayacağım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *