Temiz Bir Cilde Sahip Olmak İster misiniz? Bu 11 Kanıta Dayalı İpucunu Deneyin

Temiz Bir Cilde Sahip Olmak İster misiniz? Bu 11 Kanıta Dayalı İpucunu Deneyin

Bazen cildinizin olabildiğince sağlıklı olması için gerçekten neye ihtiyacı olduğunu bilmek zordur. Her gün çeşitli cilt bakımı ve kozmetik ürünler için aldatıcı reklamların yanı sıra sosyal medya fenomenlerinden ve diğer güzellik uzmanlarından tavsiyelerle bombardımana tutuluyoruz.

Peki araştırma , cildinizin gerçekte neye ihtiyacı olduğunu söylüyor? Berrak, ışıltılı bir cilt arayışına ne yardımcı olur ve ne olmaz?

Bu makale, istediğiniz ışıltılı cildi elde etmek için neler yapabileceğinize dair kanıta dayalı 11 ipucu sağlayarak bu soruları cevaplamaya yardımcı olacaktır.

1. Yüzünüzü günde iki kez yıkayın

Kırılma eğilimliysen veya yağlı bir cildin varsa, sabah ve akşam cilt bakımı rutininin bir parçası olarak yüzünü yıkamaktan çekinme .

İçinde ders çalışmaGüvenilir Kaynak özellikle yüz yıkamaya odaklanan katılımcılardan, altı haftalık bir süre boyunca yüzlerini günde bir, iki veya dört kez yıkamaları istendi.

Çalışma sonunda günde iki kez yüzünü yıkayanların akne lezyonlarında önemli bir iyileşme oldu. Yüzlerini günde sadece bir kez yıkayan katılımcılar sivilcelerde en büyük artışı yaşadı.

2. Hafif bir temizleyici kullanın

Eczanelerin çoğundaki koridorlar her türlü yüz temizleyiciyle doludur. Hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmaya çalışmak çok zor olabilir.

“En iyi” temizleyiciyi seçmek söz konusu olduğunda, meraklılar daha iyi olmayabilir.

Bir sistematik incelemeGüvenilir Kaynak 14 çalışmanın içinden, ne tür bir temizleyici kullanırsanız kullanın, cilt kırılmalarında gerçekten çok fazla fark olmadığı bulundu.

Çalışmalar, temizleme çubukları ve antibakteriyel sabunlardan alfa ve beta hidroksi asitler içeren temizleyicilere kadar her şeyi içeriyordu .

Pahalı bir temizleyiciye çok para harcadıysanız bu hayal kırıklığı yaratabilirken, buradaki paket servisi basit tutmanın muhtemelen en iyisi olduğudur.

Çok fazla bileşen ve koku içermeyen hafif bir temizleyici, daha pahalı seçenekler kadar işe yarayabilir.

3. Bir sivilce ile mücadele maddesi uygulayın

Göre Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) , birçok topikal tedaviler mücadele akne yardımcı olabilir. Sizin için en etkili olanı bulmanın anahtarı, ne tür bir sivilceye sahip olduğunuzu bilmektir .

Sahip olduğunuz sivilce türüne bağlı olarak, AAD aşağıdakileri önermektedir:

 • Komedonal sivilce (siyah nokta ve benzeri yumrular). Adapalen jel (Differin) gibi retinoidler içeren ürünleri arayın .
 • Hafif sivilce. Topikal benzoil peroksit , tek başına veya topikal bir retinoid ile birlikte hafif akneyle savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Enflamatuar sivilce . Özellikle yetişkin kadınlarda topikal dapson yüzde 5 jel önerilir.
 • Yara izi olan sivilce. Azelaik asit preparatları sivilceyi ve sivilce izi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Farklı akne türlerini aynı anda hedeflemek istiyorsanız, AAD, benzoil peroksit, tretinoin veya adapalen jel kombinasyonunun kullanılmasını önerir .

Bu tedavileri birlikte kullanmak cildinizi kurutabilir, bu nedenle cildinizi nemli tutmak için bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun.

4. Nemlendirici uygulayın

Nemlendirici cildinizin temiz kalmasına nasıl yardımcı olur? Cildiniz aşırı derecede kuruysa, aşırı yağ üreterek bu kuruluğu telafi etmeye çalışabilir. Sonuç? Aralar.

Temizleyiciler gibi nemlendiricilerin de pahalı olması veya süslü içeriklerle doldurulması gerekmez. Daha da önemlisi, komedojenik olmayan bir nemlendirici ara. Bu, gözeneklerinizi tıkamayacağı anlamına gelir.

Yağlı bir cildiniz varsa, “hafif” olarak etiketlenmiş nemlendiriciler, ağır, yağlı bir hissi önlemek için en iyisi olabilir.

Bazı insanlar soğuk ve kuru havanın cildi gergin ve kurumuş hissettiği kış aylarında daha ağır nemlendiricilere geçmeleri gerektiğini fark eder.

5. Eksfoliasyon Yapın

Eksfoliasyon , fazla ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olabilir. Bu hücreler cildinizde çok uzun süre kalırsa, gözeneklerinizi tıkayabilir ve çatlamalara neden olabilirler.

Yüzünüzde ölü hücrelerin birikmesi cildinizin donuk, pul pul veya erken yaşlanmış görünmesine neden olabilir.

Aşağıdaki pul pul dökülme yöntemleri kuru ve ölü cildi temizlemeye yardımcı olabilir:

 • yüzde 2 salisilik asit maskesi
 • yüzde 10 veya daha az glikolik asit maskesi veya losyonu
 • motorlu yüz fırçası

Ne sıklıkla pul pul dökülmeli? Gerçekten kullandığınız pul pul dökülme türüne bağlıdır.

Maskeler veya losyonlar gibi kimyasal eksfoliantlar için haftada bir veya iki kez hedefleyin. Ovma veya fırça gibi fiziksel eksfoliantlar için haftada üç veya dört kez hedefleyin.

Daha az peeling seansı ile başlayın ve fazla peelingi önlemek için yukarı doğru ilerleyin .

İltihaplı sivilceniz (püstüller ve kistler) varsa, AAD , bazı pul pul dökülme türleri iltihaplı sivilceyi daha da kötüleştirebileceğinden önce dermatoloğunuzla konuşmanızı önerir .

6. Bol bol uyuyun

Yeterince uyumamak cildinizin daha sık çatlamasına da neden olabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre , yorgun hissettiğini söyleyen araştırmaya katılanların yüzde 65’inden fazlasında sivilce de vardı.

Çalışmanın yazarları, bazı durumlarda uyku eksikliğinin vücudun iltihaplı bileşikler salmasına neden olabileceğini teorileştirdi. Bu bileşikler cildin sivilcenin çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabilir.

Hem içeride hem dışarıda sağlıklı kalmak için, her gece yedi ila dokuz saat kaliteli uykuyu hedefleyin .

7. Gözeneklerinizi tıkamayacak bir makyaj seçin

Bir 2013 çalışmasıGüvenilir Kaynakkozmetik kullanan kişilerin ciltte çatlaklara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti. Makyaj rutininizin cilt dostu olmasını sağlamak için şunlardan emin olun:

 • “Komedojenik olmayan” veya “yağsız” etiketli ürünler kullanın.
 • Makyaj veya cilt bakım ürünlerini uygulamadan önce daima ellerinizi yıkayın.
 • Uyumadan veya egzersiz yapmadan önce daima makyajınızı çıkarın.
 • Haftalık olarak makyaj fırçalarını ve süngerleri yıkayın.

Makyaj, doktorların dediği kendi sivilce biçimine neden olabilir kozmetik sivilceGüvenilir Kaynak. Bu durum, genellikle çene, yanaklar veya alında görülen küçük, kabarık çıkıntılara neden olur.

8. Cildinizi seçmeyin

Sivilceyi seçmemek gerçekten çok zor. Ancak cildinizin sağlığı için direnmek önemlidir.

Sivilceyi seçmek veya patlatmak, gözenekleri ellerinizdekiler de dahil olmak üzere daha fazla bakteriye maruz bırakır. Aynı zamanda enfeksiyon veya yara izi riskini de artırır.

Gerçekten acıyan bir sivilcen varsa bir dermatoloğa git. Enfeksiyon riskini en aza indirirken sivilceden güvenli bir şekilde kurtulmak için özel tedaviler uygulayabilirler.

9. Rahatla

Aşağıdakilerden biri de dahil olmak üzere birçok çalışma 2017Güvenilir Kaynakstres ve sivilce arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir . Stresli bir olay veya durumla uğraşıyorsanız, stresi azaltmak için sağlıklı yollar arayın. Bazı seçenekler şunları içerir:

 • en az 30 dakika boyunca yüksek ila orta yoğunlukta egzersiz yapmak
 • yapıyor nefes egzersizleri
 • yapıyor yoga
 • birkaç dakika meditasyon yapmak
 • yazma dışarı
 • Bir müzik aleti çalmak veya en sevdiğiniz müziği dinlemek gibi ses terapisi uygulamak

10. Şekere dikkat edin

Diyetiniz ve cildiniz arasındaki bağlantı üzerine sınırlı araştırma olmasına rağmen, birkaç çalışma, yüksek glisemik indeksi olan yiyeceklerin akne ile bağlantılı olabileceğini göstermiştir.

Bir de büyük bir çalışmada 2009 yılından itibaren, 2.000 katılımcılar üzerinde yerleştirildi düşük glisemik diyet . Sadece kilo vermekle kalmadılar, aynı zamanda araştırmaya katılanların yüzde 87’si de daha az sivilceye sahip olduklarını buldu. Ek olarak, yüzde 91 daha az sivilce ilacına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekleri azaltmak için şunları deneyin:

 • Beyaz ekmek ve unlu mamuller gibi işlenmiş karbonhidratları sınırlayın.
 • Şekerli gazlı içecekleri ve tatlıları azaltın.
 • Daha fazla meyve, sebze, tam tahıl ve sağlıklı protein kaynakları tüketin.
 • Alkol tüketimini sınırlayın.

11. sigara içmeyin

Sigara içmeyi daha yüksek akne riskiyle ilişkilendiren çok sayıda bilimsel kanıt var.

Bir çalışma , aknesi olan 25 ila 50 yaş arasındaki kadınları içeriyor. Bu çalışmanın yazarları, sigara içen katılımcıların neredeyse yüzde 73’ünde sivilce olduğunu, sigara içmeyen kadınların sadece yüzde 29,4’ünün sivilce veya başka bir sivilce türü olduğunu buldu.

Tütünü bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, yardımcı olabilecek bırakma yardımları hakkında doktorunuzla konuşun.

Alt çizgi

Cilt temizliği söz konusu olduğunda, yüzünüze sürdüğünüze – temizleyiciler, nemlendiriciler ve makyaj gibi – ve parmaklarınızdaki istenmeyen bakteriler veya kirli fırçalar ve süngerler gibi ne yapmadığınıza dikkat edin.

Kaliteli uyku, sağlıklı beslenme ve stres yönetimi gibi belirli yaşam tarzı faktörlerine odaklanmak cildiniz için de fark yaratabilir.

Sivilceniz için birkaç tür tedavi denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramazsa, bir dermatologdan randevu alın. Cildinizi temizlemeye yardımcı olmak için antibiyotikler veya reçeteli ilaçlar gibi tedaviler önerebilirler. Halihazırda bir dermatoloğunuz yoksa, Healthline FindCare aracımız bölgenizdeki doktorlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *