Nikotin Lekelerini Deriden Çıkarma

Nikotin Lekelerini Deriden Çıkarma

Sigara sağlığınız için kötüdür. Bu hepimizin aşina olduğu bir klişe. Ancak, sigara içmenin sadece solunum yollarımıza zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda cildimizi de tahrip ettiğini biliyor muydunuz? Bunun nedeni, tütünün nemle birlikte cilt tarafından emilebilen ve dolayısıyla onu renklendirebilen nikotin içermesidir.

Açıkçası, kahverengiye dönme eğilimi gösteren sarımsı bir cilt istemiyor musunuz? Tütün lekeli cilt sizi toplumda bir anormallik yapar ve insanlar sizden kaçabilir. Sigara içenler ve eski sigara içenler hepimiz bu aşağılamadan kaçınmak isteriz.

Tam da bu nedenlerle, cildinizden hoş olmayan tütün lekelerini çıkarmanıza ve sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanıza olanak tanıyan bazı basit ev ilaçlarını bir araya getirdik.

1. Birinci yöntem (limon suyu ve süngertaşı ile)

Limon doğal bir temizleyicidir ve dünya çapında sıkılaştırıcı olarak bilinir. Dezenfektan özelliklerinden dolayı deriden her türlü tütün lekesini çıkarmak için limon suyu kullanırdık.

İhtiyacınız olacak şeyler:

 1. Kase
 2. Limon suyu
 3. pomza taşı

a. Atmanız gereken adımlar

 1. Bu yöntemdeki kahramanımız limon suyu olduğu için yapmanız gereken ilk şey bir kase alıp içine biraz limon suyu dökmektir.
 2. Cildinizin tütün bulaşmış kısmını bu limon suyunda bir süre yaklaşık 5 dakika bekletin.
 3. Bu, leke parçacıklarını hareket ettirecek ve onları ayrılmaya teşvik edecektir.
 4. Beş dakika sonra limon suyundan çıkarın ve nazikçe ovalayın. Ovmak için bir süngertaşı kullanın.
 5. Bu daldırma işlemini tekrarlayın ve tütün lekeleri cildi kötüleştirene kadar sırayla ovalayın.

b. Uyarı

Pomza ile kuvvetli bir şekilde ovalamayın. Aşırı ovma cildi tahriş edip zarar verebileceğinden, pürüzsüz tutun.

2. İkinci yöntem (oje çıkarıcı ile)

Ojeyi çıkarmak için oje çıkarıcı kullanmış olmalısın. Peki oje çıkarıcıların tütün lekeli ciltler üzerinde harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Henüz yapmadıysanız, oje çıkarıcıyı denemenin zamanı geldi. Ayrıntılı prosedür hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıyı okuyun.

a. İhtiyacın olacak şeyler

 1. Oje çıkarıcı
 2. Pamuk topu

b. Atmanız gereken adımlar

 1. Adımlar oldukça basit. Bir pamuk alın ve oje çıkarıcıyla nemlendirin.
 2. Bu pamuk topunu, kaybolana kadar tütün lekesinin üzerine sürün.
 3. Sökücüdeki kimyasallar nikotin üzerinde etki eder ve cildin dışına çıkmasına yardımcı olur.
 4. Pamuk toplarını gerektiği gibi değiştirmeye devam edin ve tütün lekesi artık görünmeyene kadar oje çıkarıcı kullanmaya devam edin.

3. Üçüncü Yöntem (aspirin ile)

Sarımsı kahverengi parmaklar, sigara içenler için belirleyici bir işarettir. Bu lekeleri çıkarmak için aspirin kullanmayı dene. Aspirin sadece vücudun acısını ve ateşini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda nasırlı cilt için güçlü bir eksfoliye edici görevi görebilir, cildin pürüzlü katmanlarını ve içerdiği nikotinle birlikte ortadan kaldırabilir.

a. İhtiyacın olacak şeyler

 1. 2 veya 3 kaplamasız aspirin tableti
 2. Kaşık
 3. Kase
 4. Sıcak su
 5. 1 yemek kaşığı limon suyu
 6. Sabun
 7. Nemlendirici

b. Atmanız gereken adımlar

 1. Öncelikle bir aspirin solüsyonu yapmanız gerekiyor.
 2. Bu çözümü yapmak için iki veya üç kaplanmamış aspirin tableti alın.
 3. Bu hapları küçük bir kapta kaşık yardımıyla yoğurun.
 4. Bu kaseye sıcak su dökün ve bir aspirin solüsyonu oluşturmak için kaşıkla karıştırın.
 5. Peeling ve temizleme özelliklerini daha da iyileştirmek için bu solüsyona 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin.
 6. Cildinizi bu solüsyonda yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletin.
 7. Bundan sonra cildi nazikçe ovalayın ve sabunla yıkayın.
 8. Ciltteki tütün lekesi gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 9. Sonunda cildinizi nemlendirici veya E vitamini yağıyla nemlendirin. Cildinizi nemli tutarak, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz.

4. İpuçları ve Uyarılar

Bu yönteme başlamadan önce bir aspirin enfeksiyonunu emzirmediğinizden emin olun. Bunun nedeni, aspirinin cilde nüfuz etmesi ve şiddetli bir reaksiyona neden olabilmesidir.
Bu işlem, tatmin edici sonuçlar için haftada bir veya iki kez tekrarlanabilir.

B.Ellerden ve parmaklardan nikotin lekesi nasıl çıkarılır

Sigara içmek, parmaklarınızdaki ve tırnaklarınızdaki sarı tütün lekeleri dahil olmak üzere birçok zararlı etkiye neden olabilir. Parmaklarınızdaki ve tırnaklarınızdaki sarımsı lekeler kalıcı görünse de, bunları tamamen ortadan kaldırmak veya istenmeyen renk değişikliğini en aza indirmek için yöntemler mevcuttur. Diş macununu birkaç dakika lekeli bölgeye sürüp ılık suyla durulayıp, yarım limon alıp lekeli bölgeye 5-10 dakika sürterek ya da soyup ovalayarak ellerinizden tütün lekelerini çıkarabilirsiniz. lekeli alanda patates.

1. Ellerinizden tütün lekelerini çıkarmanın bazı yolları

Parmaklarınızda tütün lekeleri istenmeyen bir durum olabilir. Neyse ki, renk değişikliği giderilebilir veya en azından en aza indirilebilir. Elinizden tütün lekesi çıkarma adımlarına bir göz atalım.

a. Bir tırnak törpüsü ile başlayın

Parmaklarınızdan bazı tütün lekelerini çıkarmak için bir tırnak törpüsü veya zımpara kağıdı kullanın. Tırnak törpüsünün pürüzlü kısmını parmaklarınızın lekeli bölgesine hafifçe bastırmak için hafifçe bastırın.

b. Bir çamaşır suyu ve su çözeltisi

Seyreltilmiş bir çamaşır suyu ve su çözeltisi, sarımsı tütün lekelerini parmaklarınızdan çıkarmaya yardımcı olabilir.

 1. 1 ölçü çamaşır suyunu 4 ölçü su ile birleştirin.
 2. Çözeltiye bir tırnak fırçası batırın ve parmaklarınızın lekeli bölgesine uygulayın.
 3. Birkaç dakika yerinde bırakın ve iyice durulayın.
 4. İşiniz bittiğinde ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 5. Cildin kurumasını önlemek için el kremi veya nemlendirici sürmeyi unutmayın.
 6. Diş macunu şaşırtıcı derecede etkilidir

Çamaşır suyu çok güçlü görünüyorsa, diş macununu lavabonun yanına koy. Ellerinizdeki tütün lekelerini çıkarmak için herhangi bir standart diş macunu kullanabilirsiniz. Diş macununu parmaklarınıza sürün ve birkaç dakika lekeli cilde sürün. Bölgeyi ılık suyla durulayın.

c. Doğal bir yaklaşım: limon suyu

Limon suyu, tütün lekelerini parmaklarınızdan çıkarabilen güçlü bir doğal ağartıcıdır.

 1. Taze bir limonu ikiye bölün.
 2. Yarımlardan birini alın ve lekeli ellerin karşısına yerleştirin.
 3. Alan limon suyuyla kaplanana kadar limonu ovalayın.
 4. 5-10 dakika bekletin.
 5. Ilık su ile iyice durulayın.

d. Basit bir patates

İster inanın ister inanmayın, normal bir patates aslında ellerinizdeki tütün lekelerini çıkarabilir. Sadece bir patatesi soyun ve lekeli bölgeyi birkaç dakika ovalayın. Sonra iyice durulayın.

2. Tırnaklardaki nikotin lekeleri nasıl çıkarılır

Ellerdeki deri gibi, nikotine maruz kalma nedeniyle tırnakların rengi önemli ölçüde değişebilir. İşte bu çirkin lekelerin giderilmesine yardımcı olabilecek bazı çareler.

a. Tırnaklarınızı hidrojen peroksit ile ıslatın

Hidrojen peroksitin nikotin lekelerini çıkarabilen bazı aydınlatma özelliklerine sahip olduğuna dikkat edin.

 1. 3-4 yemek kaşığı% 3 hidrojen peroksiti yarım bardak su ile karıştırarak bir çözelti hazırlayın.
 2. Tırnaklarınızı solüsyona batırın ve 15 dakikaya kadar ıslanmasına izin verin.
 3. Tırnaklarınızda kalan lekeleri çıkarmak için diş fırçası kullanın.
 4. Su ile durulayın.

b. Elma sirkesi renk değişimini en aza indirir

Elma sirkesi, tırnaklardaki herhangi bir renk değişikliğinin giderilmesine yardımcı olabilecek malik asit ve asetik asit içerir. Yarım bardak ılık su ve yarım bardak elma sirkesini birleştirerek bir çözelti hazırlayın. Tırnaklarınızı 20 dakikaya kadar ıslatın. Tırnaklarınızı yıkayın ve bir havluyla kurulayın.

c. Gargara sadece ağzınız için değil

Tırnaklarınızdan nikotin lekelerini çıkarmak için alkol bazlı gargara kullanın. Gargarayı küçük bir kaseye dökün ve tırnaklarınızı içinde 30 dakikaya kadar bekletin. Bu, tırnaklardaki sarı renk değişikliğinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

d. Tırnaklarınıza portakal kabuğu sürün

Portakal kabuğu C vitamini açısından zengindir ve tırnaklardaki tütün lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Bir portakalı soyun ve kabuğun içini sararmış tırnakların üzerine 5 ila 10 dakika sürün. Turunçgiller lekeleri gidermeye yardımcı olur.

3. Nikotin lekelerini parmaklardan çıkarma teknikleri

Sigara içenlerin parmaklarında veya tırnaklarında sarı renk değişikliği olabilir. Sarımsı renk değişikliğinden kurtulmak için deneyebileceğiniz birkaç teknik vardır.

 1. Deriyi soymak. Parmaklarınızı birkaç dakika suya batırarak cildinizi nemlendirin, ancak uzun sürmesin. Bazı parmak lekelerini çıkarmak için süngertaşı, tırnak törpüsü, tuz ovma, vücut fırçası veya şeker ovma kullanın. Leke çıkmaya başlayana kadar ovalayarak sadece hafif bir baskı uygulayın. Kızarırsa veya tahriş olursa lekeli alanı ovalamayı bırakın.
  Çamaşır suyu çözeltisi. Seyreltilmiş bir su ve çamaşır suyu karışımı da parmaklarınızdaki nikotin lekelerini çıkarabilir.
 2. 1 ölçü çamaşır suyu ile 4 ölçü suyu bir cam kapta karıştırın. Çözeltiye bir tırnak fırçası batırın ve lekeli bölgeye uygulayın. Birkaç dakika parmaklarınızda bırakın ve ardından durulayın. Ellerinizi duruladıktan sonra kuruluğu önlemek için nemlendirici veya el kremi sürün. Ayrıca, açık bir yaranız varsa veya başka bir çıkarma tekniğinden hemen sonra bu yöntemi kullanmayın.
 3. Diş macunu. Diş macunu, parmaklarınızdaki nikotin lekelerini çıkarmak için de kullanılabilir. Herhangi bir standart diş fırçasını kullanabilirsiniz. Büyük bir miktarı doğrudan lekeli alana sıkın. Birkaç dakika lekeli cildi ıslatmak için bir diş fırçası kullanın ve ardından ılık suyla iyice durulayın.
 4. Limon suyu . Limon suyu, parmaklarınızdaki sarı lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilecek güçlü bir doğal beyazlatıcı maddedir. Taze bir limonu ikiye bölün. Limonun yarısını alın ve lekeli bölgeye doğru tutun. Limon suyu ile kaplanana kadar iyice ovalayın. 5-10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. İşlem günde 5 defaya kadar tekrarlanabilir. Ayrıca parmaklarınızda minyatür kesikler varsa bu çıkarma tekniği acı verebilir.
 5. Patates. Bu temizleme tekniği genellikle diğer bazı yöntemlerden daha pürüzsüzdür. Bu, hassas cilde sahip olanlar için harika bir seçenektir. Bir patatesi soyun ve lekeli bölgeyi birkaç dakika ovalayın. Patates suyunu birkaç dakika ıslattıktan sonra durulayın. Bu işlem günde 10 defaya kadar tekrarlanabilir.
 6. Aspirin. Tek bir aspirin tableti kullanın ve 8 onsda çözün. Bir bardak sıcak su. Biraz soğuduktan sonra lekeli parmaklarınızı suya daldırın. Birkaç dakika bekletin. Suya daldırdıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Bir alternatif, bir aspirin tableti ve birkaç damla su ile bir macun yapmaktır. Macunu lekeli bölgeleri ovalamak için kullanın ve 15 dakikaya kadar bekletin. Sonra iyice durulayın.

4. Sigara içmenin cildiniz üzerindeki fiziksel etkileri nelerdir?

Sigara içen kişilerin cilt tonu, genellikle turuncu veya gri bir tonla düzensiz görünebilir. Tütünde bulunan çeşitli kimyasalların olumsuz etkilerinin yanı sıra cilt hücrelerindeki oksijen eksikliği de bunun neden oluştuğunda rol oynuyor. Sigara dumanının, 250’si toksik ve 70’i kansere neden olabilecek 7000’den fazla kimyasal içerdiğini unutmayın.

Sigara içmenin fiziksel etkilerinden biri de nikotin lekesi olmasıdır. Yıllarca sigara içenlerin parmaklarında sarımsı bir nikotin lekesi ve genellikle katran olarak bilinen sigaradan kaynaklanan diğer toksinler olabilir. Bu tür bir leke, tek başına sabun ve suyla zorlukla çıkarılabilir. Bozulmasını önlemenin tek yolu sigaradan tamamen kaçınmaktır.

5. Tütün lekeleri hakkında sık sorulan sorular

a. Nikotini ciltten nasıl uzaklaştırırsınız?

Sigara içenler için parmaklarında sarımsı nikotin izleri olması muhtemeldir. Nikotini cildinizden atmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Parmaklarınızı birkaç dakika suya batırarak cildi nemlendirin. Cildiniz budamaya başlayana kadar ıslatmayın.
 2. Parmaklarınızdan bir miktar nikotini çıkarmak için süngertaşı, tırnak törpüsü, tuz fırçası, vücut fırçası veya şeker fırçası kullanabilirsiniz.

b. Parmaklarda nikotin lekelerine ne sebep olur?

 1. Ciltteki nikotin lekeleri, sigaradaki katran içeriğinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar sigaranın dibine kadar sigara içtiklerinde olurlar. Ellerdeki nikotin lekeleri, aşırı sigara içenlerde her zaman mevcut değildir.
 2. Sigara içmenin sigara içenlerin sağlığı üzerinde sadece vücutlarının içinde değil, aynı zamanda vücutlarının dışında da etkisi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Sigara içmek ayrıca parmaklarda ve tırnaklarda nikotinin sarımsı renk değişimi gibi bazı fiziksel etkilere neden olabilir.
 3. Parmak ve tırnaklardaki lekeler kalıcı görünür, ancak renk değişikliğini gidermek veya en aza indirmek için teknikler vardır.

6. Parmaklarımda nikotin lekesini nasıl önleyebilirim?

Parmaklarınızı lekelemekten kaçınmak istiyorsanız, önleyici tedbirlere aşina olmalısınız.

 1. Sigara içerken eldiven giyin. Parmak uçlarınız dumana maruz kalmazsa cildiniz lekelenmeyecektir. Daha iyi koruma için vinil veya deri eldiven kullanmak daha iyidir. Basitçe örülen kış eldivenleri hala biraz dumana neden olabilir.
 2. Sigara içmeden önce ellerinize ve parmak uçlarınıza kalın bir losyon sürün. Bu, parmaklarınızla duman arasında bir engel oluşturur.
 3. Sigara içtikten sonra ellerinizi yıkayın. Sigara içerken uygun hijyen çok önemlidir. Yıkamazsanız sigara kokusu uzun süre elinizde kalabilir. Bu aynı zamanda nikotin parmaklarınızı lekeleme şansı verir.
 4. Sigara içerken bir ara cihaz kullanın. Elinizde veya ağzınızda bir cihaz kullanabilirsiniz, örneğin B. bir nargile veya metal bir boru. Bu aletler parmaklarınızın maruz kaldığı nikotin miktarını azaltır.
 5. Sigara içmeyi bırak. Sigara içmeye devam ederseniz, parmaklarınızı nikotin lekelerine maruz bırakma riskiniz vardır. Tütünle ilgili tüm yan etkilerde olduğu gibi, bunlardan kurtulmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır.

7. Nikotin lekelerini parmaklarınızdan nasıl çıkarırsınız?

Parmaklarınızdan nikotin lekelerini çıkarmanın harika bir yolu diş macunu kullanmaktır. Her marka diş macunu işe yarayacaktır. Sarı bölgeye biraz diş macunu sürün ve birkaç dakika diş fırçası ile ovalayın. Ardından alanı ılık suyla durulayın.

a. Nikotin parmaklarınızı lekeliyor mu?

Parmaklarınız nikotin ile kirlenebilir. Nikotin, dişleri sararmasının yanı sıra parmak ve tırnakların renklendirilmesiyle de oldukça ünlüdür. Lekeleri üzerinizden çıkarmak için limon suyu, diş macunu, çamaşır suyu solüsyonları ve hatta patates kullanabilirsiniz.

b. Oje çıkarıcı nikotin lekelerini çıkarır mı?

Sigara dumanındaki nikotin parmaklarınızda istenmeyen lekeler bırakabilir. Alışkanlığı tamamen bırakmak ve lekeleri çıkarmak istiyorsanız veya hızlı bir düzeltme arıyorsanız, sarı renk değişikliğini gidermek için kullanabileceğiniz birkaç farklı teknik vardır. Bir pamuk topunu oje çıkarıcı ile nemlendirin ve sarı lekeler yok olana kadar üzerini ovalayın. Gerekirse işlemi tekrarlayabilirsiniz.

c. Nikotin lekeleri parmaklarımda ne kadar sürer?

Nikotinin birçok zararlı sağlık etkisine sahip olabileceğine dikkat etmek önemlidir, ancak aynı zamanda aşağıdakiler gibi bazı belirgin fiziksel etkileri de vardır: B. Parmaklarınızın ve tırnaklarınızın sarı renk değişimi. Parmak ve tırnaklardaki sarı lekeler kalıcı görünebilir, ancak bunları çıkarmak ve sigaranın neden olduğu renk değişikliğini azaltmak için kullanabileceğiniz bazı yollar vardır.

d. Diş macunu parmaklardaki nikotin lekelerini çıkarabilir

Diş macunu, parmaklardaki nikotin lekelerini çıkarmak için kullanılabilir. Herhangi bir normal diş macunu kullanabilirsiniz. Renk değiştirme yerinde yeterli miktarda sıkın. Diş macununu sarı cilde birkaç dakika sürmek için diş fırçası kullanın, ardından bölgeyi ılık suyla iyice durulayın. Kalıcı nikotin lekelerini hafifletmek için diş macunu kullanın.

8. Son düşünceler

Sigara içenlerde, özellikle bir süredir sigara içenlerde parmaklarda ve tırnaklarda tütün lekeleri olması beklenir. Renk değişikliği istenmeyen olabilir. Ancak diş macunu, limon suyu, hidrojen peroksit veya aspirin gibi basit bileşenlerle lekeleri etkili bir şekilde en aza indirebilir veya renk bozulmasını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *