KURU CİLT İÇİN GIDA: KURU CİLTLE MÜCADELE İÇİN DİYETİNİZE DAHİL ETMENİZ GEREKEN 7 GIDA

KURU CİLT İÇİN GIDA: KURU CİLTLE MÜCADELE İÇİN DİYETİNİZE DAHİL ETMENİZ GEREKEN 7 GIDA

Kuru cildiniz varsa, özellikle kış aylarında bu cilt tipiyle baş etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Cildinizi kaç kez nemlendirdiğinizden bağımsız olarak, birkaç saat içinde her zaman kurur, kavrulur ve kaşınır. Sinir bozucu, değil mi?

Ancak doğru türden yiyecekleri yemiyorsanız, sadece çeşitli nemlendirici ürünleri kullanmanın asla yeterli olmayacağını biliyor muydunuz? Yediğiniz yemeğin cildinizin görünümü ve dış görünüşü üzerinde doğrudan bir etkisi vardır, bu nedenle kuru ciltle baş etmenin iyi ve sağlıklı bir yolu, diyetinize iyice bakmak olacaktır. Bu, cildinize içeriden gerekli nemi vermenize yardımcı olur ve bu da cildinize her gün doğru miktarda hidrasyon sağlamaya gerçekten yardımcı olur. Bu, cildinize gerekli nemi vermenin çok doğal bir yolu, değil mi?

Kuru cilt için ne tür yiyecekleri diyetinize dahil etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bulması çok kolay olan ve çok kısa sürede inanılmaz sonuçlar veren 7 sağlıklı ve nemlendirici gıdadan oluşan bir liste oluşturduk. Okumaya devam etme

Kuru ciltler için avokado

Avokado, pek çok sağlık ve güzellik yararıyla dolu inanılmaz bir süper besindir; en iyisi, kuru ciltle başka hiçbir şeye benzemeyecek şekilde savaşabilmesidir. Zengin bir vitamin, protein ve bir dizi sağlıklı yağ kaynağı olarak, nem kaybını önlemek için cildinizi içeriden kaplar ve cildinize güzel bir parlaklık verir. Proteinlerle dolu olan avokado, her ikisi de cildinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için son derece hayati önem taşıyan kolajen ve elastin oluşumuna yardımcı olur.

BB profesyonel ipucu: En iyi sonuç için salatalarınızda veya sandviçlerinizde haftada yaklaşık iki-üç avokado tüketin.

Kuru ciltler için hindistan cevizi

Topikal bir güzellik bileşeni olarak hindistancevizi yağı kullanmanın güzellik yararları duyulmamış değildir. Peki diyetinizde hindistancevizi yağı tüketmenin kuru cilde karşı harika ve doğal bir çare olduğunu biliyor muydunuz? Bir dizi sağlıklı yağ, antibakteriyel ve besleyici özelliklerle zenginleştirilmiş hindistancevizi yağı, sivilce alevlenmelerini önlemek ve cildinizin sağlıklı, nemli ve parlak görünmesini sağlamak için harika bir çare. Ek olarak, cildinizin kış aylarında gerçekten yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur.

BB profesyonel ipucu: Meyveyi doğrudan tüketebilir, yemek hazırlığınıza ekleyebilir veya tadına alışabilirseniz yemeklerinizi hindistancevizi yağında pişirebilirsiniz.

Kuru ciltler için somon

Vejetaryen değilseniz, diyetinize kesinlikle somon eklemelisiniz. Somonu kuru ciltler için mükemmel bir besin yapan şey, içinde bulunan omega-3 yağ asitlerinin bolluğudur. Bu yağ asitleri cilt hücrelerinizi güçlendirmeye, bariyer işlevini iyileştirmeye ve UV hasarına karşı korumaya yardımcı olur. Ek olarak somon, sedef hastalığı, egzama, dermatit gibi kuru cildin neden olduğu cilt rahatsızlıklarının olasılığını azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir.

BB profesyonel ipucu: Sandviçlerinize biraz somon ekleyin veya tam ve sağlıklı bir yemek yapmak için biraz pirinç ve salata ile yiyin.

Kuru ciltler için zeytinyağı

Hepimiz cilt bakımında zeytinyağının mükemmel faydalarını biliyoruz. Ama zeytinyağı tüketmenin kuru ciltlerle mücadelede eşit derecede yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Vitaminler ve esansiyel yağ asitleriyle dolup taşan zeytinyağı, cildinizin kurumasını ve pul pul olmasını önlemek için cildinizi kalın bir nem tabakasında kaplamaya yardımcı olur.

BB profesyonel ipucu: Zeytinyağının faydalarından yararlanmanın en iyi yolu, normal pişirme işleminizi onunla değiştirmektir. Sadece daha hafif ve sağlıklı değil, aynı zamanda kuru ve susuz ciltler için doğal bir nimettir.

Kuru ciltler için turunçgiller

Turunçgiller ayrıca kuru ciltler için harika yiyecekler yapar. Bunun nedeni, turunçgillerin cildinizin genç ışıltısını korumaya yardımcı olan zengin bir C vitamini kaynağı olmasıdır. Ek olarak, A vitamini ve beta karoten varlığı, cildinizi serbest radikallere karşı koruyan ve kolajen üretimini destekleyen bir antioksidan patlaması sağlar. Bu sadece kuruluğu önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizin genç ve canlı ışıltısını da korur.

BB profesyonel ipucu: Cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için portakal, greyfurt, nar, limon, üzüm vb. Meyveleri günlük olarak kahvaltıda tüketin.

Kuru ciltler için yumurtalar

Kim yumurta yemeyi sevmez? Genel sağlığınız ve zindeliğiniz için gerçekten iyi olsalar da, yumurtanın özellikle kuru ciltler için harika cilt yiyecekleri yaptığını biliyor muydunuz? Proteinler açısından zengin olan yumurtalar, daha hızlı hücre yenilenmesini destekler ve kükürt ve lutein gibi besinleri cildinize taşır. Tüm bu faktörler bir araya gelerek cildinizin susuz kalmasını engeller ve cildin elastikiyetini arttırarak onu kuru ciltler için süper bir besin haline getirir.

BB pro ipucu: Bir yumurtayı yemenin pek çok yolu vardır. Kahvaltıda kızarmış ekmekle birlikte yarım kızartma veya omlet yiyin ya da herhangi bir öğününüze haşlanmış yumurta ekleyin ve hazırsınız.

Kuru ciltler için tatlı patates

Tatlı patatesler, kuru, kavrulmuş ve pul pul cildi olan herkes için mükemmel bir besindir. A vitamini ile dolup taşan bu sebze, cildi dolgun ve sağlıklı tutmak için nemi cilde hapseder. A vitamini hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için genellikle kuru cildi takip eden pullanmayı önler. Ek olarak, tatlı patatesler C vitamini de içerdiğinden, cildinizi aydınlatmaya, antioksidan faydalar sağlamaya, yaşlanmayı önlemeye ve cildinizin süper sağlıklı, sıkı ve parlak kalmasına yardımcı olurlar.

BB pro ipucu: Tatlı patatesleri biraz tuz, karabiber ve kırmızı soğuk toz ile karıştırın veya nefis bir yemek yapmak için diğer sebzeleri ekleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *