Diyetinizle Hiçbir İlgisi Olmayan Kilo Almanızın 11 Nedeni

Diyetinizle Hiçbir İlgisi Olmayan Kilo Almanızın 11 Nedeni

Fazla kiloların ölçeğin üzerinde süründüğünü görmek veya bir çift gevşek pantolonun içine zar zor sıkmak, özellikle sağlıklı bir yaşam tarzı izliyorsanız, sinir bozucu olabilir. Peki ne verir? Gerçek şu ki, bazen kilo almanın ne yediğinizle veya ne kadar çalıştığınızla hiçbir ilgisi yoktur. İdeal kilonuzla aranızda olabilecek diğer faktörler artı bunları nasıl düzelteceğinize dair uzman ipuçları.

Yeterince uyumuyorsun

Uykuya dalmak sadece ertesi gün sizi yorgun bırakmaz, uzun vadede birkaç kilo almanıza neden olabilir. Araştırmacılar hala uykusuzluk ile kilo alımı arasındaki kesin bağlantıya bakarken , MPH, MD, Wendy Bennett , bir nedenin daha uzun süre uyanık kalmanız, dolayısıyla daha fazla yemek yemeniz olabileceğini söylüyor. “Gününüzde birkaç saatiniz daha var, bu yüzden daha fazla kalori tüketiyorsunuz” diyor.

Dahası: Düzensiz zzz’ler almak, sirkadiyen saatinizi bozabilir ve bu da hormon ve metabolik düzenlemeyi engelleyebilir, diyor Dr.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Isabel Maples , bu teoriyi yineliyor. “Yeterince uyuyamadığınızda, hormonlar değişir ve sizi daha acıktıran bir hormon salgılarsınız ve yeterince yemek yediğinizi bilmenizi sağlayan hormonu daha az salgılarsınız” diyor. Maples’ın bahsettiği şey, grelin ve leptin hormon seviyelerinizdir. Ghrelin, iştahı artırdığı, leptin ise enerjiyi düzenlediği ve açlığı engellediği için “açlık” hormonu olarak bilinir. Yorgun olduğunuzda – mesela işte bütün gece çekiyorsunuz – uyanık kalmanıza yardımcı olacak şekerli ve yağlı yiyeceklere uzanabilirsiniz, ancak bu, genel kalori alımınızı artırır.

Kilo kaybı Rx: Düzenli bir uyku programı oluşturmaya odaklanınDr. Bennett, vücudunuzun düzenli bir sirkadiyen döngüsüne girmesi için her gün aynı saatte yatıp uyanmayı hedefleyin, diyor. Elektronik cihazları yatmadan iki saat önce kapatarak iyi bir uyku hijyeni uyguladığınızdan emin olun ve samana vurduğunuz zamana çok yakın yemek yemekten kaçının. Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, kafein alımınızı günün sonuna doğru sınırlayın.

Çok streslisin

Koymak stres yönetimini sizin sağlık kontrolü listesinde bazı fiziksel yararları olabilir. Vücudunuzu gergin olaylardan koruyan stres hormonu kortizol’ü muhtemelen duymuşsunuzdur. Ve yüksek kortizol seviyeleri kısa süreler için faydalı olabilirken, kronik stres vücudunuzu mahvedebilir ve kilo alımına neden olabilir. “Temelde vücudunuz yağa ve kaloriye tutunması gerektiğini düşünüyor” diyor. Bunun neredeyse hayatta kalma moduna girmenizden kaynaklandığını söyleyen Dr. Bennett.

Hücre Metabolizması tarafından yapılan bir 2018 araştırması , yüksek kortizol seviyeleri ile yağ kütlesi arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor. Çalışma, kortizolün bir kişinin sirkadiyen ritmini etkileyebileceğini ve kortizol seviyelerinin doğal yükselişi ve düşüşü olumsuz etkilendiğinde kilo alımına neden olabileceğini ortaya koydu. Dr. Bennett, “Bunalmış insanlar, kilo için sağlıklı olduğunu bildiğimiz bazı şeylere uymakta zorlanıyorlar, örneğin günlük egzersiz yapmak veya kendiniz için yemek pişirmek gibi” diye açıklıyor Dr.

Kilo kaybı Rx: Cleveland Clinic Sağlık Enstitüsünün baş sağlık görevlisi Michael Roizen , derin nefes alma ve meditasyon gibi sürekli stres giderici uygulamaları takip etmeyi öneriyor Hastaların bu teknikleri düzenli takip ederek kilo verdiğini gördü.

Bennett ayrıca yemek hazırlama ve egzersiz gibi uyku ve sağlıklı aktivitelerle düzenli bir programa girmenizi önerir . Bunları takviminize ekleyin ve büyük olasılıkla onları gerçekleştirirsiniz ve bu nedenle kilo almakla mücadele edersiniz.

Depresyondasın

Kilo neden Birçok anti-depresanlar, eğer öyleyse sen de depresyona ediyoruz bunun için ilaçlarını alıyor ve yıllar boyunca devam kilo ile, kilo beş ila 15 pound yükseltmek için bekliyoruz diyor Robert J. Hedaya , MD, bir klinik Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’nde psikiyatri profesörü. Araştırma bunu destekliyor: General Hospital Psychiatry’den antidepresan kullanan 362 hastanın 2015 yılında yaptığı bir çalışmada , yüzde 55’ten fazlası altı ila 36 aylık bir süre içinde kilo aldı.

Antidepresan ilaç kullanmıyorsanız, depresyon duygularının kilo alımı ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar vardır. Bir çalışmada 2010 yılında Halk Sağlığı American Journal az depresyon ile ilişkili semptomlar rapor eden kişilerin daha çabuk üzgün ve yalnız kazanç ağırlığını hissediyorum insanlar buldum. Michigan Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü ve Sosyal Epidemiyoloji ve Nüfus Sağlığı Merkezi’nin eş yöneticisi ve baş yazarı Doktor Belinda Needham , “Daha fazla yağlı, yüksek kalorili rahat yiyecekler yiyor olabilirler” diyor . çalışma. “Ya da fiziksel aktivitelerini azaltmış olabilirler.”Kilo kaybı Rx: “Anti-depresan alan ve kilo alımlarının suçlusu olabilecek hastaları görürsem, onları yavaşça ilaçtan çıkarabilirim” diyor klinik profesör yardımcısı Dominique Fradin-Read Kaliforniya’daki Loma Linda Tıp Fakültesi’nde. “Daha sonra onları Wellbutrin’e koyabilirim ki bu kilo vermeye yardımcı olur.” İlaçlarınız suçlu değilse, egzersiz arkadaşları veya bir destek grubu bulun. Dr. Needham, “Weight Watchers gibi toplantılara katılmak veya bir grup arkadaşla çalışmak, sosyal desteği artırmak için harika bir yoldur” diyor ve “depresyona yardımcı olabilir.”

Yanlış ilaç alıyorsun

Kilo alımına neden olabilecek uzun bir ilaç listesi var: Doğum kontrol hapları , hormon tedavisi görüyor, steroid alıyorsanız, yüksek tansiyon için beta bloker kullanıyorsanız , nöbet önleyici ilaçlar veya Tamoksifen gibi meme kanseri ilaçları kullanıyorsanız , kiloların yığıldığına dikkat edin. Romatoid artrit için bazı tedaviler ve hatta bazı migren ve mide ekşimesi ilaçları kilo alımına neden olabilir.

“Ben kilo alma konusunda endişe duyarlar hastaları görünce, onların ilaçlar bakarak başlamak,” diyor Steven D. Wittlin , MD, Rochester Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi, New York’taki endokrin-metabolizma bölümü klinik müdürü. “Bu çok önemli. Bazıları iştahı etkileyebilir; bazıları metabolizmayı etkileyebilir.” Diğerleri sizi daha iyi hissettirebilir ve iştahınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

Kilo kaybı Rx: İlacınızın belinizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuz o özel yan etkiye sahip olmayacak alternatif bir tedavi bulabilir.

Bağırsak mikrobiyomunuz kapalı

Yavaş bağırsak hareketleri de dahil olmak üzere sindirim sorunları da fazla kilolardan sorumlu olabilir. Dr. Hedaya, “İdeal olarak yemek yersiniz ve bir saat kadar sonra bağırsak hareketiniz olur” diyor. “Ama günde bir veya iki kez hala sağlıklı aralıktadır.” O kadar düzenli değilseniz, dehidratasyon , ilaçlar veya düşük lif suçlu olabilir.

Kilo alımı için bir başka olası risk faktörü bağırsak floranızda veya mikrobiyomunuzda olabilir. Birkaç çalışma , bağırsaklarınızdaki bakteri karışımını kilo alımına bağlar, özellikle de iyi ve kötü bakteriler arasında bir denge yoksa. Bağırsak mikrobiyomunuzu değiştirebildikleri için yapay tatlandırıcıların kilo alımıyla bağlantılı olmasının nedenlerinden biri de budur . Dr. Roizen, bağırsağınızdaki bakteri karışımının insülin direncinde rol oynayabileceğini ve bu da vücut hücrelerinin glikoz almasını zorlaştırarak kilo alımına yol açtığını açıklıyor.

Kilo kaybı Rx: Eğer kabızlık tek semptomunuzsa, probiyotik denemek sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. Lif açısından zengin yiyeceklerle dolu bir diyetle birlikte susuz kalmamak çok önemlidir. Metamucil gibi suyla karıştırılmış lif tozu içmeyi de deneyebilirsiniz. Dr. Hedaya, “Atıkları temizlerken bağırsak sisteminizdeki yağ küreciklerini bile tutabilir” diyor. Hala sorun yaşıyorsanız, herhangi bir hastalığı ekarte etmek için doktorunuza danışın.

Vücudunuzun bazı besinleri eksik

Düşük seviyelerde magnezyum , demir veya D vitamini eksikliğine sahip olmak bağışıklık sisteminizi tehlikeye atabilir, enerji seviyenizi azaltabilir veya metabolizmanızı sağlıklı adımlar atmayı zorlaştıracak şekilde değiştirebilir. Hedaya, “Düşük enerjiyi kafein, tatlılar ve basit karbonhidratlarla telafi edebilirsiniz” diyor, “Ya da kendinizi çok yorgun veya egzersiz yapamayacak kadar zayıf hissediyorsunuz.”

Kilo kaybı Rx: Kırmızı et ve ıspanak yiyerek demir seviyenizi yükseltmeye ve diyetinize Brezilya fıstığı veya badem ekleyerek magnezyumu artırmaya çalışabilirken , yeterli miktarda süt tüketmek veya düşük D vitamini telafi etmek için yeterli güneş ışığı almak neredeyse imkansızdır. Dr. Hedaya, “Doğru D vitamini dozunuzu bulmanın biraz zaman alabileceğini bilmek önemlidir” diyor. “Çok fazla alırsanız böbrek taşı alabilirsiniz. Kanınızı her üç ayda bir test ettirmeniz gerekir, böylece doktorunuz dozda sizin için ayarlamalar yapabilir.” Bir demir takviyesi eklemek biraz daha zordur – ancak takviyeleri almaya başlamadan önce doktorunuzun hipotiroidizmi veya insülin direncine neden olabilecek diğer durumları ekarte etmesine izin vermek yine de akıllıca olacaktır .

Yaşlanıyorsun

Yaşlanma kaçınılmazdır, ancak metabolizmanızı hızlandırmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Dr. Fradin-Read, “Hastaların bana metabolizmalarının yavaşladığını söylediklerini duyuyorum” diyor. “Bu gerçek – 20 yaşında yaktığımız kadar 40 veya 50 kalori yakmıyoruz. Bu nedenle metabolizmayı sürdürmek için daha fazla egzersize ve daha az yiyeceğe ihtiyacımız var . Bazı araştırmalar egzersizin daha da önemli olabileceğini gösteriyor uzun vadeli kilo koruma diyetinden daha fazla. “

Maples, yaşlandıkça egzersize ihtiyaç duymanızın bir nedeni: Kas kaybediyoruz diyor. Ve ne kadar az kasınız olursa, metabolizmanız o kadar yavaşlar. Yaşlanma ve kas kaybı, hem yağ kütlesinde artışa hem de vücudunuzun istirahatte yaktığı kalori miktarında azalmaya neden olarak kilo alımına neden olabilir.

Kilo kaybı Rx: Düzenli bir egzersiz rutini (kas inşa etmek için kuvvet antrenmanı içeren) sürdürmek, yaşlandıkça vücut yağ oranınızı düşük tutmanıza yardımcı olabilir, diyor Maples. Susuz kalmaya ve tabii ki daha fazla meyve ve sebze, fasulye, mercimek ve tam tahıl yemeye odaklanmaya çalışın. 40 yaşından sonra kadınlar için bu sağlık taraması yönergelerini izleyin .

Plantar fasiitiniz var

Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği’nin halk eğitim komitesi eşbaşkanı Donald Bohay , ” Plantar fasiit ve ayrıca osteoartrit ve diz veya kalça ağrısı da dahil olmak üzere birçok kas-iskelet sistemi rahatsızlığı, istenmeyen kilo alımına neden olabilir” diyor . “Plantar fasiit sizi kesinlikle kilo almaya neden olacak kadar aktivitenizi azaltmaya zorlayabilir.”

Kilo kaybı Rx: Ağırlık kaldırma egzersizi yerine bisiklete binmek veya yüzmek için egzersiz programınızı değiştirin, diyor Dr. Bohay. Özel ihtiyaçlarınız için uygun bir program tasarlayabilecek bir fizyoterapist bulun ve doktorunuzdan bölgenizde kalifiye bir terapist bulmasını isteyin veya Amerikan Fizik Tedavi Derneği’ne danışın.

Gece geç yiyorsun

Pek çok araştırmacı, öğünlerin zamanlamasını ve bunun kilo alma veya vermeyle nasıl ilişkili olduğunu araştırıyor. Karar hala ideal yemek yeme programının dışında olsa da, çoğu uzmanın üzerinde hemfikir olduğu bir şey var: Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Dr.Roizen, gece televizyon izlerken yemek yemenin akılsızca çiğnemeye ve vücudunuzun ihtiyaç duymadığı kalorilere yol açabileceğinden bahseder. Ancak öğleden sonra veya sabah yerine geceleri daha fazla yemek yemenin de bir bağlantısı var. Dr. Roizen, “Veriler, gündüz yerine aktif döneminizin sonunda yemek yemenin, geceleri sabah yaptığınız kadar kalori alsanız bile kilo alma eğiliminde olduğunuzu gösteriyor” diye açıklıyor.

Yakın zamanda yapılan bir çalışma , günün en büyük öğünü akşam yemeğinde biriktirenlerin, kahvaltı veya öğle yemeğinde daha fazla yemeye odaklananlara göre daha yüksek bir BMI’ye sahip olduğunu gösterdi.

Zayıflama Rx: Bir Var doyurucu AM yemek yemekte yiyorsanız kalori sayısına ve öğle yemeği ve ödeme dikkat.

Küçük şeyleri unuttun

Günlük yaşam tarzınızdaki küçük değişiklikler, kilo kaybı veya kilo alımı söz konusu olduğunda büyük zaman kazandırabilir. Örneğin, daha az yürünebilir bir mahalleye taşındıysanız, masa başı işine geçtiyseniz veya öğle yemeğinde daha fazla soda içmeye başladıysanız, bu küçük ince ayarların birkaç haftası, siz farkına bile varmadan kilo alabilir, diyor Maples.

Tüm uzmanlar, şekerli içeceklerin, özellikle kalori sayarken, insanların unuttuğu önemli bir faktör olduğunu belirtti. Sıvı kalorileriniz, yiyeceklerden tükettikleriniz kadar hızlı bir şekilde toplanabilir.

Kilo kaybı Rx: Ne kadar yediğinizi öğrenmenin ilk adımı, birkaç gün boyunca yiyecek alımınızı takip etmektir, diyor Dr. Bennett. “İnsanlar gün boyu yediklerinin veya yüksek kalorili içecekler tükettiklerinin farkında olmayabilirler” diyor. Yemeklerinizi yazdıktan ve tam resmi gördükten sonra, büyük, kilo azaltıcı sonuçlara yol açacak, yapabileceğiniz ince ayarları görebilirsiniz.

Beklenmedik bir olasılık: Cushing sendromunuz var

Yüksek tansiyon, osteoporoz ve cilt tonunuzdaki ve kalitenizdeki değişikliklerin eşlik ettiği kilo alımı , adrenal bezlerinizden birinde kortizol üreten bir tümör nedeniyle vücudunuzun besinleri olması gerektiği gibi işlemediğinin bir işareti olabilir. Sendrom yılda her 1 milyon yetişkinden yalnızca 15’ini etkiler , bu nedenle bir dizi test talep etmeden önce dikkatli olun. “Cushing Sendromu çok yaygın değil,” diyor Dr. Wittlin, “ancak belirtilerden biri, yağ dağılımınızın vücudunuzun orta kısmında daha fazla olduğu ve kollarınızın ve bacaklarınızın daha ince görünmesine neden olduğu.” Karnınızdaki veya kırmızı yanaklarınızdaki mor veya ince çatlaklar diğer işaretlerdir.

Kilo kaybı Rx: Beslenme alışkanlıklarınıza, ilaçlarınıza veya egzersiz eksikliğinize atfedemeyeceğiniz bir kilo aldığınızdan şüpheleniyorsanız, vücudunuzun kortizol seviyelerini doğru bir şekilde kontrol etmek için kan testi ve idrar tahlili dahil olmak üzere birkaç test —Doktorunuza bu durumla ilgili ilk ipuçlarını verecektir. Seviyelerin aşırı yüksek olduğu kabul edilirse, doktorunuz bir tümör olup olmadığını belirlemek için hipofiz ve böbrek üstü bezlerinizin CT taraması gibi daha fazla test isteyecektir. Tümör doğrulanırsa, doktorlar muhtemelen tümörü (ve muhtemelen etkilenen bezi) çıkarmak için ameliyat yapacaklardır. Kalan bezi düzenlemeye yardımcı olmak için bir steroid kürü ile takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *