Dermatologlara Göre Parlayan Bir Cilt Nasıl Elde Edilir

Dermatologlara Göre Parlayan Bir Cilt Nasıl Elde Edilir

Güzel, ışıltılı bir cilt, sağlığın bir yansımasıdır. Bu, doğru yaşam tarzı uygulamaları ve cilt bakımı alışkanlıkları ile sağlanabilir. Dermatolog ekibimiz, sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmenin birkaç yolunu bir araya getirdi.

1. Cilt Bakımı Rutini

Parlayan cildin pürüzsüz bir dokusu vardır ve bu nedenle ışığı yansıtarak yüzünüze ışıltı verir.

Başlangıç ​​olarak, cildinize uygun ürünleri kullanarak dini bir cilt bakımı rutini uygulayın . Sert kimyasallar, sülfatlar, parabenler, ftalatlar, boyalar ve kokulardan kaçının ve bunlardan kaçının.

En hafif üründen başlayıp en kalın ürünle biten cildinizi katmanlayın. Günün sonunda uyumadan önce tüm makyajınızı çıkarın. İşte ideal bir cilt bakımı rutini:

A. Günde İki Kez Temizleyin

Gıcırtılı temiz bir cilt, parlayan bir cilt için herhangi bir cilt bakımı rutininin ilk adımıdır. Temizlik, cildinizin kiri, fazla yağı, makyaj kalıntısını ve ölü deri hücrelerini uzaklaştırmasına yardımcı olur. Ayrıca cildinizi, cilt bakımı rutininizin kalan adımlarına hazırlar.

Sabah ve gece cilt bakımı ritüelinizin bir parçası olarak temizliği dahil edin. Günde iki kez ile sınırlayın, çünkü aşırı temizlik cildinizdeki uçucu yağları uzaklaştırabilir ve cildinizin doğal pH’ına müdahale edebilir.

B. Haftada Bir Cildinizi Peeling Yapın

Cildimiz, dermal tabakada ölü deri hücreleri yapar. Bunlar yüzeye çıkar ve dökülür. Yaşlandıkça, bu ölü deri hücrelerini atmak cilt için bir görev haline gelir. Kendi başlarına tüy dökmezler ve bizim müdahalemize ihtiyaç duyarlar.

Peeling, ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olan bir işlemdir . Kimyasal, fiziksel ve enzimatik formlarda gelirler. Ölü cilt hücrelerini yıkamak için haftada bir yüz fırçalayın.

C. Bir Toner Kullanın

Temizleme ve ovma, cildinizde rahatsız edici bir pH bırakabilir. Cildinizin doğal pH’ı yaklaşık 5-6’dır (hafif asidik). Temizleyiciler ve fırçalar onu hafif alkali yapma eğilimindedir.

Toner, cildinizin pH’ını dengelemeyi amaçlayan bir cilt bakım ürünüdür. Piyasada bulunan tonerler, salatalık ve aloe vera gibi yatıştırıcı bileşenler içerir.

D. Bir Etkin Kullanarak Cilt Sorunlarını Ele Alın

Akne, koyu lekeler, bronzluk, ince çizgiler, vb. Gibi cilt sorunları, parlayan cildin önündeki en büyük engeldir. Aktif bileşenler içeren serumlar kullanarak cildinizle ilgili endişelerinizi giderin.

Serumlar, cilt sorununuzu hedef alan güçlü bileşenler içerir. Piyasada yaşlanma önleyici serumdan karanlık nokta kontrol serumu ve akne azaltma serumuna kadar değişen birçok serum bulunmaktadır . Peki bir sonraki seçiminiz nedir?

E.Günde İki Kez Nemlendirin

Cildinizi nemlendirmek bir angarya gibi mi hissediyor? Tekrar düşün! Nem eksikliği aşırı kuru veya aşırı yağlı cildi tetikleyebilir . Bunların her ikisi de akne dahil çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir.

Cildinizi nemlendirmek, cildinizin bariyerini onarmaya yardımcı olur ve su kaybını önler. Ayrıca nemlendirme cildinize hafif bir parlaklık sağlar. Farklı cilt tiplerine uygun kremler, losyonlar, jeller ve serumlar gibi farklı formlarda gelirler .

F.Güneş Kremi Uygulayın

Güneş kremi cildinizi sert güneş ışınlarından korur. Güneşe uzun süre maruz kalmak bazı durumlarda donukluğa, koyu lekelere, bronzlaşmaya , ince çizgilere, kırışıklıklara ve hatta kansere yol açabilir . UV ışınları cildinizin pürüzsüz dokusunu bozabilir ve cildinizdeki ışıltıyı emebilir.

SkinKraft’ta baş dermatolog olan Dr. Harish Koutam, mevsimden bağımsız olarak yıl boyunca geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyor.

2. Kaslarınızı Esnetin

Yoga, spor salonu, Zumba, aerobik … sizi ilgilendiren her neyse, sadece peşinden gidin. Egzersiz, terlemenize ve vücudunuzdan ve cildinizden toksinleri atmanıza yardımcı olur. Kan dolaşımında da iyileşme var. Bunu daha sağlıklı ve parlak bir cilt izler. Yüzünüzü temizlediğinizden veya duş sonrası egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Stres, birçok cilt endişesinin nedenlerinden biridir. Stres kırılmalara, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilir. Meditasyon ve farkındalık pratiği yaparak stresi uzak tutun.

3. Doğru Ve Sağlıklı Beslenin

“Ne yiyorsan osun” diye giden eski güzel sözü hatırlayın. Bu kesinlikle doğrudur ve sağlıklı bir diyete geçtiğinizde mantıklı olacaktır. Taze ve sağlıklı yiyecekler yerseniz, cildiniz de aynı şekilde size gereken ışıltıyı sunacaktır. Parlayan ciltler için yiyeceklerden bazıları şunlardır:

  • Domates
  • Brokoli
  • Ceviz
  • Avokado
  • Meyveler
  • Yeşillik
  • Balık
  • Limon
  • Portakallar
  • Tatlı patatesler

4. Parlayan Ciltler İçin Ev Çözümleri

Mutfağınızda, cildinizin güzelliğini eski haline getirebilecek ve ışıltılı görünen bir cilt sunabilecek birçok bileşen vardır. Bu ev ilaçları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, insanlar tarafından parlak bir cilde ulaşmak için çok uzun süredir kullanılmaktadır.

A. Çiğ Süt

Çiğ sütü gül suyuyla karıştırın ve eşit şekilde yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

B. Besan

Besan (gram unu), zerdeçal, limon ve loru karıştırarak kalın bir macun elde edin. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın.

C. Limon

Limon, bal, şeker veya kahve tozu ile birlikte cildin peelingine yardımcı olmak için kullanılabilir.

D. Patates

Patates suyunu balla karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra yıkayın.

E. Aloe vera

Anında parlak bir cilde sahip olmak için aloe vera jelini tek başına veya bal veya limon ile birlikte kullanabilirsiniz.

5. Susuz Kalmayın

Milyonlarca kez duydunuz. Ancak su içmenin önemini tekrarlamak istiyoruz. Su, cildinizin doğal bariyerinin temelini oluşturur. Bu bariyerden su kaybı olduğu zaman cildiniz hasara meyillidir.

Her gün 2-3 litre su için ve cildinize neler yapabileceğini görün. Cildiniz sadece ışıldamakla kalmaz, aynı zamanda nemlendirildiği için yumuşak ve esnektir.

6. Ses Uykusu

Yeterli uyku hücre yenilenmesine ve pul pul dökülmesine yardımcı olur . Parlayan ciltler için 7-8 saat derin uyku almayı unutmayın. Uykusuzluk, şişkin gözlere ve koyu halkalara neden olabilir.

Kolajen, cilde gücünü veren bir cilt proteinidir. Yeterince uyuduğunuzda, kolajen üretimi uyarılır. Bu, cildinizin daha genç ve dolgun görünmesini sağlar.

7. Sigara ve Alkolü Bırakın

Tütün, doğal yaşlanma sürecini hızlandırarak daha yaşlı görünmenizi sağlar. Alkol, kan dolaşımınıza A vitamini tedarikini yok eder. A vitamini, cildin gücü için gerekli olan kolajen uyarımında önemlidir. A vitamini yokluğunda cilt daha hızlı yaşlanma eğilimindedir.

Sigara dumanının 7000 kimyasal içerdiğini ve bunların bazılarının kanserojen bileşikler (kansere neden olan) olduğunu biliyor muydunuz? Sigara içmek aynı zamanda kırmızı, kuru ve yamalı cilt, düzensiz cilt tonu , renksiz tırnaklar ve lekelenmeye neden olan bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı ile bağlantılıdır .

Artık parlayan bir ciltle doğmanız gerekmediğini biliyorsunuz. Düzenli olarak izlendiğinde yukarıdaki tüm adımlar sizi parlayan cilt hayalinize daha da yaklaştırabilir. Ekleyecek daha çok var mı? Bunları yorum bölümüne koymaktan çekinmeyin.

Cildinizi Bilerek Başlayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *