Cildinize İyi Bakmak İçin İpuçları

Cildinize İyi Bakmak İçin İpuçları

Bazen, özellikle uyandığınızda burnunuzda büyük bir sivilce veya ağzınızın köşesinde uçuk bulduğunuzda, cildinizin idaresi imkansız gibi görünebilir. İyi haber şu ki, yaygın cilt problemlerini önlemenin ve tedavi etmenin yolları vardır – bazı ipuçları için okumaya devam edin.

Akne

Sivilce, ciltteki gözenekler normalde cildi ve saçı yağlayan sebum adı verilen bir tür yağla tıkandığında başlar . Hormonların aşırı hızlanmasına neden olan ve cildin aşırı sebum üretmesine neden olan ergenlik döneminde akne yaygındır . Yağ üreten bezlerin çoğu alın, burun ve çenede olduğundan, bu bölge – T bölgesi – bir kişinin sivilceye en yatkın olduğu yerdir.

Aşağıda kesintileri önlemeye ve bunları olabildiğince hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

 • Yüzünüzü günde iki kez (artık yok) ılık su ve akneli insanlar için üretilmiş yumuşak bir sabunla yıkayın. Yüzünüze dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Yapma bodur. Aşırı yıkama ve ovalama cildin tahriş olmasına neden olabilir. Temizlemeden sonra, Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), benzoil peroksit içeren reçetesiz (reçetesiz) bir losyon uygulanmasını önermektedir.
 • Yapmayın sivilce pop . Bu cezbedici, ama neden yapmamalısınız: Sivilcelerin patlaması, enfekte materyali cilde daha da itebilir, bu da daha fazla şişlik ve kızarıklığa ve hatta yara izine yol açabilir. Balo gibi büyük bir olaydan önce bir sivilcenin geldiğini fark ederseniz, bir dermatolog genellikle daha az yara izi veya enfeksiyon riski ile bunu sizin için tedavi edebilir.
 • Yüzünüze parmaklarınızla dokunmaktan veya telefonunuz gibi sebum ve cilt kalıntısı toplayan nesnelere yüzünüzü yaslamaktan kaçının. Yüzünüze dokunmak, gözeneklerin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olan bakterileri yayabilir. Bakterileri uzak tutmak için bakım kremleri veya makyaj gibi yüzünüze herhangi bir şey uygulamadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Gözlük veya güneş gözlüğü takıyorsanız, yağın gözlerinizin ve burnunuzun etrafındaki gözenekleri tıkamasını önlemek için bunları sık sık temizlediğinizden emin olun.
 • Vücudunuzda sivilce oluşursa dar giysiler giymemeye çalışın. Cildin nefes almasına izin vermezler ve tahrişe neden olabilirler. Atkılar, saç bantları ve şapkalar da kir ve yağ toplayabilir.
 • Uyumadan önce makyajını çıkar. Makyaj satın alırken, etiketinde “komedojenik olmayan” veya “aknejenik olmayan” yazan markaları seçtiğinizden emin olun. İlk aldığınız zamandan farklı kokan veya farklı görünen eski makyajı atın.
 • Ek kir ve yağın gözeneklerinizi tıkamasını önlemek için saçınızı yüzünüzden uzak tutun.
 • Cildinizi güneşten koruyun. Bronzluk maskesi sivilce gibi görünebilir, ancak sadece geçicidir. Bronzlaşma sivilcenizi iyileştirmez, kötüleştirebilir. Bronzlaşma ayrıca cilde zarar verir ve bu da sonunda kırışıklıklara yol açar ve cilt kanseri riskinizi artırır.

Akne konusunda endişeleriniz varsa, bir dermatologla konuşun. Dermatologlar, sivilce izlerini önlemeye ve sivilce izlerini önlemeye yardımcı olan bir dizi tedavi sunar . Bir dermatolog, sizin için en iyi tedavi yöntemini bulmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca sivilceyle başa çıkmak ve cilt tipinize bakmak için size birçok yararlı ipucu verebilir. Bazı salonlar ve kaplıcalar, tavsiye ve cilt bakımı tedavileri sunabilecek, estetisyen adı verilen eğitimli cilt uzmanlarına sahiptir .

Güneş ve Cilt

Hepimiz cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumamız gerektiğini biliyoruz. Tabii ki, güneşten kaçınmak imkansız – dışarı çıkmak bu kadar harika hissettirdiğinde kim içeride saklanmak ister ki? Ve zaten güneş o kadar da kötü değil: Güneş ışığı vücudumuzun D vitamini oluşturmasına yardımcı olur . Güneşe maruz kalmayı yönetmeye yardımcı olmak için dışarıdayken şu ipuçlarını izleyin:

 • Bulutlu olsa veya dışarıda çok fazla zaman geçirmeyi planlamıyor olsanız bile, en az 15 güneş koruma faktörüne (SPF) sahip güneş kremi kullanın. Çok terlerseniz veya yüzmeye giderseniz, güneş kremini her 1½ ila 2 saatte bir tekrar uygulayın (şişe güneş kreminin su geçirmez olduğunu söylese bile).
 • Hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen bir güneş koruyucu seçin. 15 veya daha büyük SPF’ye ek olarak “geniş spektrumlu koruma” veya UVA koruması kelimelerini arayın. Gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olması için etikette “aknejenik olmayan” veya “komedojenik olmayan” yazan bir güneş kremi seçin.
 • Güneş ışınları en çok 10: 00-16: 00 arasıdır, bu nedenle sık sık güneş koruyucu uygulayın ve mümkünse kapalı mekanda mola verin. Gölgeniz uzun olduğunuzdan daha uzunsa, güneşte kalmak daha güvenli bir zamandır (yine de güneş kremi kullanmanız gerekir).
 • Su, kar veya buz gibi yansıtıcı yüzeylerin etrafındayken daha fazla güneş kremi (daha yüksek SPF ile) uygulayın.
 • Hepimiz güneşin cilde zarar verebileceğini biliyoruz, ancak göz problemlerine de katkıda bulunabileceğini biliyor muydunuz? Yüzünüzü ve gözlerinizi% 100 UV koruması sağlayan bir şapka ve güneş gözlüğü ile koruyun.
 • Reçeteli akne ilaçları gibi bazı ilaçlar güneşe (ve bronzlaşma yataklarına) karşı duyarlılığınızı artırabilir. Yani ilaç kullanıyorsanız güneş korumanızı artırın.
 • Bronzluğun parıltısını istiyorsanız, bronzlaştırıcılarla taklit etmeyi deneyin. Bronzlaşma yataklarından kaçının . Hala güneşle aynı zararlı UV ışınlarının bir kısmını içerirler.

Uçuk

Uçuklar genellikle dudaklarda hassas kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Onlar bu yüzden (en sık cinsel yolla bulaşan değildir HSV-1) herpes virüsünün bir türü kaynaklanır olan kişiden kişiye bulaşıcı. Bu virüsü aldığınızda, vücudunuzda kalır, bu da muhtemelen ara sıra hayatınız boyunca uçuklar yaşayacağınız anlamına gelir.

İşte uçukların ortaya çıkmasını (veya geçmişte yaşadıysanız yeniden ortaya çıkmasını) önlemeye yardımcı olabileceğiniz yollar:

 • Dudak kremi, diş fırçası veya içecek gibi şeyleri uçuk olabilecek diğer insanlarla paylaşmayarak ilk etapta uçuklardan kaçının. Uçuklara neden olan virüs, burun (mukusta) ve ağız (tükürükte) yoluyla bulaşır.
 • Virüse sahip insanlar, çok fazla güneş, stres veya hasta olma gibi şeylerden uçukların alevlenebileceğini bilirler . O güneş losyonunu köpürtmek, iyi beslenmek, egzersiz yapmak ve bolca uyumak için bir neden daha var!

Uçuğunuz varsa rahat etmeniz için işte bazı ipuçları:

 • Uçuklar ağrılıysa asetaminofen veya ibuprofen alın.
 • Ağrıyı hafifletmek ve soğuk yaraları serinletmek için buzlu çubuklar veya küpler em.
 • Tahrişe neden olabilecek asitli gıdalardan (portakal, domates ve limonata gibi) ve tuzlu, baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • Gitmesini beklerken uçuklara dokunmayın. Bakteriler kanayabilir veya enfekte olabilir veya virüsü yayabilirsiniz.

Genellikle uçuklar bir veya iki hafta sonra kendiliğinden geçer. Ancak bunları sık sık yakalarsanız veya bir problemlerse, semptomları hafifletmek ve uçukların süresini kısaltmak için ilaç yazabilecek doktorunuz veya dermatologunuzla konuşun.

Egzama

Egzama , cildin kızarmasına, kaşınmasına ve kurumasına neden olan bir durumdur. Egzamanız varsa, özellikle dirseklerinizin ve dizlerinizin büküldüğü yerlerde veya boynunuzda ve yüzünüzde kaşıntılı kızarıklıklara yatkın olduğunuzu fark edebilirsiniz. Egzamanın semptomları kişiden kişiye değişebilir.

Egzamayı sonsuza kadar tedavi edemezseniz de alevlenmesini önlemek için adımlar atabilirsiniz:

 • Cildi tahriş edip egzamayı tetikleyen sert deterjanlar, parfümlü sabunlar ve ağır kokulu losyonlar gibi şeylerden uzak durun.
 • Sıcak su çabuk buharlaşarak kurur ve sabunla fazla yıkamak cildi kurutabilir, kısa, ılık duşlar ve banyolar alabilir. Ellerinizi uzun süre suda tutacaksanız (bulaşık veya arabanızı yıkarken olduğu gibi) eldiven takmayı deneyin. Deterjan cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.
 • Kaşıntı ve kuruluğu önlemek için cildinizi kokusuz bir nemlendiricinin düzenli uygulamaları ile rahatlatın. Kremler genellikle biraz daha iyi nemlendirir ve çoğu insan için losyonlardan daha uzun süre dayanır. Kremler, banyodan hemen sonra olduğu gibi cilt hafif ıslak olduğunda uygulandığında en iyi sonucu verir.
 • Hangi kumaşları giydiğinize dikkat edin. Pamuk iyidir çünkü nefes alabilir ve yumuşaktır. (Ancak egzersiz yapıyorsanız, bazı yeni sentetik malzemeler sizi daha kuru tutar ve sizin için pamuktan daha iyidir.) Tahrişe veya alerjik reaksiyonlara neden olabilecek yün veya spandeks gibi malzemelerden uzak durmaya çalışın.
 • Stresi kontrol altında tutun. Stres egzama alevlenmelerine neden olabileceğinden , stres seviyenizi düşük tutmak için yoga veya uzun bir günün ardından yürüyüş gibi aktiviteleri deneyin .
 • Makyaj yapıyorsan egzamayı şiddetlendirebilecek boya ve koku içermeyen markaları ara.

Egzamanızı yönetmekte sorun yaşıyorsanız, onu daha iyi kontrol etmenin yollarını önerebilecek bir dermatologla konuşun.

Diğer Cilt Sorunları

Siğiller , insan papilloma virüsü (HPV) ailesinin virüslerinin neden olduğu küçük deri enfeksiyonlarıdır. Siğillerin oluşmasını önlemenin bir yolu yoktur (bunlara sahip olan insanlarla temastan kaçınmak dışında). Ancak onları alırsanız, onları ovalamayın, toplamayın veya çizmeyin çünkü virüsü yayabilir ve yeni siğiller alabilirsiniz.

Özel asitler içeren reçetesiz satılan bazı ilaçlar siğillerden kurtulmanıza yardımcı olabilir, ancak birini denemeden önce doktorunuza görünmek her zaman iyi bir fikirdir. Genital bölgenizde siğiller bulursanız , o hassas bölge için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek doktorunuza görünmelisiniz.

Bir başka siğil benzeri viral enfeksiyon türü molluscum contagiosum’dur . (Adı kulağa geldiği kadar korkutucu değil!) Siğiller gibi kaşınma ve cinsel temas yoluyla bulaşabilir.

Güzel cilt denilen beyaz veya morumsu hatları çatlaklarla çoğu gençler oldukça yaygındır. Çatlaklar, ergenlik döneminde olduğu gibi, cildinizin altındaki doku hızlı büyüme veya gerilerek çekildiğinde oluşur. Çatlaklar genellikle zamanla kendiliğinden kaybolur. Onlardan endişe ediyorsanız bir dermatologla konuşun.

Cildimiz vücudumuzda olup bitenlerin en görünür yansıması olduğu için, insanlar sağlıklı cildi güzellikle özdeşleştirir. Ancak sağlıklı cilt, güzel görünmekten daha fazlasıdır; hayatta kalmamız için çok önemlidir. Bu yüzden doğru cilt bakımı teknikleriyle ve iyi beslenerek ve bol bol egzersiz yaparak cildinizin ışıldamasını sağlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *