Akne İçin En İyi Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur

Akne İçin En İyi Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur

Sivilceye yatkın olduğunuzda iyi bir sivilce cilt bakımı rutini önemlidir. Günlük cilt bakımı rejiminiz fazla yağı gidermeye, gözenekleri temiz tutmaya ve mevcut lekelerin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Piyasada bulunan pek çok ürün ve pek çok çelişkili bilgi varken, akne için bir cilt bakımı rutini oluşturmak kafa karıştırıcı görünebilir. Ancak sivilce için günlük cilt bakımı rutininizin etkili olması için karmaşık olması gerekmez.

Aslında, günde iki kez sadece birkaç dakikaya ihtiyacınız olacak ve çoğu zaman ihtiyacınız olan her şeye (veya neredeyse) zaten sahip olacaksınız. Elinizde olmayan şeyleri eczaneden satın alabilirsiniz: Pahalı ürünlere yatırım yapmanıza gerek yok.

İşte akneyi yönetmek için bir cilt bakımı rutini oluştururken yapmanız ve yapmamanız gereken şeylerin hızlı bir görüntüsü. Aşağıdaki adım adım talimatlar daha fazla ayrıntı sunar.

1. Nazikçe Ama İyi Temizleyin

Sadece parmak uçlarınızı veya yumuşak bir bez kullanarak çene çizginiz, boynunuz ve kulaklarınızın önü ve arkası dahil olmak üzere yüzünüzü iyice temizleyin . Sert pedler kullanmaya veya agresif fırçalamaya gerek yoktur; bu cildinizi daha temiz hale getirmez.

Cildiniz için doğru temizleyiciyi kullandığınızdan emin olun . Hafif kırılmalarınız varsa, tezgah üstü akne tedavisi yıkaması iyi bir seçimdir. Salisilik asit veya benzoil peroksit içeren bir tane seçin . 1

Şu anda reçeteli sivilce ilaçları kullanıyorsanız, bunun yerine yumuşak, ilaçsız bir temizleyiciye ihtiyacınız olacak. Unscented Dove, Cetaphil veya eski tarz amber Neutrogena bar, hepsi iyi seçimlerdir.

Yüz makyajı yaparsanız veya cildiniz gün içinde fazla kirlenir veya terlenirse (örneğin bir spor takımında oynarsanız veya egzersiz yaptıktan sonra) geceleri iki kez yıkayın: temizleyin, iyice durulayın ve tekrarlayın. Bu, her gece tüm makyaj, ter ve kiri temizlemenizi sağlar.

2. Toner veya Sıkıştırıcı Kullanın

İçerdikleri bileşenlere bağlı olarak, büzücüler veya tonerler fazla yağı, tonu ve nemlendirmeyi gidermeye veya siyah nokta ve lekelerle savaşmaya yardımcı olabilir. Kalan makyajı, temizleyici kalıntısını ve yağı çıkarmaya yardımcı olmak için bir pamuk topuna veya pedine toneri uygulayın ve yüzünüze ve boynunuza hafifçe düzleştirin.

Sıkılaştırıcılar ciltteki fazla yağı temizlemek için tasarlanmıştır, bu nedenle yağlı cilt tipleri için en iyisidir. Cildiniz doğal olarak veya akne kurutucu tedaviler kullandığınız için kuru olma eğilimindeyse, nemlendirici bir toner sizin için daha iyi bir seçimdir.

Ayrıca üründeki alkol içeriğine de dikkat edin çünkü alkol, özellikle hassas cilt tipleri için kurur ve tahriş edici olabilir. 1  Cildiniz kuruysa veya akne tedavileri nedeniyle tahriş olmuşsa alkolsüz ürünler en iyi seçenektir. Cildiniz inanılmaz derecede kuru veya hassas olmasa bile, alkol bazlı tonerlerin açık sivilceleri sokabileceğini unutmayın.

Ne olursa olsun, tonerler veya büzücü maddeler cildinizi aşırı kuruyor veya tahriş ediyor gibi görünüyorsa, bunları kullanmayın. Süper kuruyan ( izotretinoin veya topikal retinoidler gibi ) reçeteli akne ilaçları kullanıyorsanız aynen . Toner kullanmayarak cildinize zarar vermeyeceksiniz .

3. Akne Tedavisi İlaçlarını Uygulayın

Tonerin tamamen kuruduktan sonra veya yüzünüzü yıkayıp iyice kurutduktan sonra, akne bakım kremlerinizi belirtildiği gibi pürüzsüz hale getirin . Bu , doktorunuz tarafından reçete edilen bir ilaç veya reçetesiz satılan bir akne jeli veya kremi olabilir. Bir sonraki adıma geçmeden önce ilacın emilmesini veya tamamen kurumasını bekleyin.

Bir akne tedavisi ilacı seçerken yardıma mı ihtiyacınız var? Dermatoloğunuzu veya aile hekiminizi arayın.

4. Yağsız Nemlendirici veya Jel uygulayın

Zaten yağlı olan cildi nemlendirmek mantıksız görünebilir, ancak bu önemli adımı atlamayın. Akne ilaçları cildi kurutarak neme susamasına neden olabilir. Kuru ve soyulmuş cildi azaltmak için günde iki kez hafif bir nemlendirici uygulayın .

Nemlendiricinizin sizi kaygan ve yağlı hissettirmesine gerek yoktur. Günümüzde yağlı cilt tipleri için tamamen emilen ve akneyi şiddetlendirmeyen birçok nemlendirici bulunmaktadır.

Nemlendirici jeller ve losyonlar genellikle kremlere göre daha hafiftir. Her iki durumda da, yağsız ve komedojenik olmayan etiketli birini seçin . Beğendiğiniz bir markayı bulmak için birkaç farklı markayı denemeniz gerekebilir.

Bonus Adım: Güneş Koruması

Bu adım, yatmadan önce cilt bakımı ritüeliniz için ihtiyacınız olmayacak, ancak sabahları bir zorunluluktur. Ek olarak, birçok akne tedavisi ilacı ve peeling bileşenleri cildinizi güneş hasarına ( ışığa duyarlılık denir ) daha duyarlı hale getirir .

Yine de ek bir güneş koruyucu ürüne ihtiyacınız yoktur. Çoğu nemlendirici SPF içerir ve siz nemlendirirken size güneş koruması sağlar. Nemlendiriciniz SPF içermiyorsa, ayrı bir güneş koruyucu ürünü düşünmelisiniz.

Tamamı kaplayan bir güneş koruyucu üründen ziyade yüz için tasarlanmış olanı arayın. Yüz güneş kremleri daha az yağlı olma eğilimindedir ve güneş koruyucu aroması yoktur.

Verywell’den Bir Söz

Cilt bakımı rutininizden iyi sonuçlar almak için piyasadaki en pahalı ürünlere gerçekten ihtiyacınız yok. Cilt bakımı rutininizdeki en önemli adım tutarlılıktır. Rejiminizle ne kadar tutarlı olursanız, o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Tersine, eğer sivilce tedavilerinizi sadece arada bir uyguluyorsanız ve yüzünüzü yatmadan önce nadiren yıkıyorsanız, asla kesintilerin önüne geçemezsiniz.

Burada bir günü atlarken ve cildinize onarılamaz bir şekilde zarar vermeyecek olsa da, kesinlikle günlük cilt bakımı rejiminizle mümkün olduğunca düzenli kalmak isteyeceksiniz. Cildinize iyi bakacağınıza söz verin.

Sivilce oluşumunu kontrol altına almak için yardıma ihtiyacınız varsa veya sadece sizin için en iyi cilt bakım ürünlerini seçme konusunda biraz rehberliğe ihtiyacınız varsa, dermatoloğunuzu aramaktan çekinmeyin. Maskeler ve peelingler gibi ekstralar her şeyi iyileştirmez, ancak cildi şımartmak veya ekstra bir destek vermek için kullanılabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *